Lokální stránky:
Corporate site:

Skandinávský styl

CO TO VLASTNĚ JE SKANDINÁVSKÝ STYL?

Je to styl, který je snadno rozpoznatelný a je svým způsobem velice charakteristický. Vychází ze specifického způsobu užití barev a materiálů, které jsou pro něj zcela typické. Umí být velice syrový, strohý, umírněný, ale současně moderní a dekorativní. Charakteristický jr čerpáním inspirace v přírodě a s tím spojené používání dřeva, kamene a skla. S využitím jemných a neutrálních tónů pak zavádí do interiéru světlo, přičemž kombinuje moderní a tradiční materiály, včetně použití přírodních tkanin, svíček, textilií s pruhy a přírodními výjevy. Velice často také využívá i jednoduché, převážně bílé plátno. Je to styl, který dokáže interiér naplnit přirozenou lehkostí a vzdušností v letních měsících a v zimním období pak naopak přátelskou a hřejivou atmosférou.

SKANDINÁVSKÝ STYL A JEHO ROZVOJ

Skandinávský styl bydlení je v současnosti významným interiérovým trendem, jehož design si získává čím dál více příznivců i v našich zeměpisných šířkách. Tento trend je samozřejmě podpořen silným obchodním řetězcem, který je jedním z nejvýznamnějších na trhu              s nábytkem, a to jak ve světě, tak i u nás, a který jako první začal tento styl prezentovat i v České republice. Významnou roli v tom samozřejmě sehrála i cenová dostupnost, která tento styl činí velice přitažlivým.

Příroda - zdroj i inspirace

Dalším typickým rysem skandinávského stylu je těméř výlučné využití přírodních materiálů, což vychází z životního stylu obyvatel severských zemí. Přirozené po obyvatele těchto zemí bylo vždy využívání přírodních zdrojů, tedy dřeva, a to především břízy a borovice, doplněných často      o jiné dřeviny jako např. jedle, jasan či dub. Dřevo má vždy světlejší odstíny, případně je upraveno světlým nátěrem. Oblíbený je také nábytek z ohýbané překližky. Velice často je ve skandinávském interiéru používán také nábytek a doplňky z kovu, kůže a skla, doplněné přírodními textiliemi (bavlna, len, vlna) a kožešinami. 

V jednoduchosti je krása

Jednoduchost a vyvážený poměr mezi estetikou a funkčností - to jsou hlavní definice skandinávského stylu. Jednoduchý a přitom elegantní design s charakteristickými čistými liniemi nábytku a zařizovacích předmětů, jež zároveň nepostrádají funkčnost a praktičnost - to vše jsou hlavní devizy tohoto stylu, které přispívají k vytvoření pohodlného             a harmonického interiéru. 

Typický skandinávský interiér je světlý a vzdušný. Dlouhá severská zima spojená s nedostatkem přirozeného denního světla přímo vyžaduje nutnost prosvětlení interiéru všemi možnými prostředky. Proto je v návrhu interiéru maximálně využívaná bílá barva, která nejlépe odráží světlo        a opticky zvětšuje prostor a zároveň přispívá k jeho provzdušnení. 

ikony skandinávského designu

Skandinávský design se stal pojmem zhruba v polovině minulého století díky putovní výstavě se stejnojmenným názvem, představující styl bydlení v severských zemích. Tato výstava se setkala s velkým ohlasem také právě díky návrhům a realizacím v té době působících designérů. Tato realizovaná díla pak vzhledem ke své nadčasovosti přetrvávají v původní či lehce pozměněné podobě dodnes. Při této příležitosti je potřeba zmínit např. práci dánského architekta a designéra Ana Jacobsena, jehož židle a křesílka nechybí snad v žádném skandinávském interiéru. Jejich poetické názvy i organické tvary jednoznačně odkazují ke zdroji inspirace - přírodě. Nutno dodat i další známá jména jako Alvar Aalto, Eera Saarinen nebo Verner Panton.

Kontaktujte nás

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ

Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.

Moje oblíbené ()

Nemáte vybrané žádné oblíbené.

  

Prodejní kancelář

Prodejní kancelář
Zavřít
Zavřít
Odesílám...