• Můj domov
  • 01.07.2019
  • 529 zobrazení

Lidé chtějí mít svůj nový domov připravený k okamžitému nastěhování

Skupina YIT Group vloni na podzim provedla v mateřském Finsku průzkum „Sustainable Urban Environments Barometer“. Jeho cílem bylo zjistit, jaké typy městského prostředí lidé ve Finsku nejvíce oceňují a jaké si přejí vybudovat. Od více než 1 000 respondentů ve věku 18-75 let z osmi velkých měst Finska včetně hlavního města Helsinek přišla zajímavá zjištění. Mimo jiné to, že udržitelný rozvoj měst nejvíce podporují a ochotu k ekologicky zodpovědnému chování mají ženy ve věku babiček. A že trh bydlení zaznamenal změnu: na rozdíl od minulosti, kdy se největšímu zájmu ve Finsku těšily nemovitosti nabízející široké pole působnosti pro rekonstrukce, hledají dnešní kupující nové byty a pohodlné bydlení. To se týká zejména generace Y – tzv. mileniálů, narozených po roce 1982. Ti jsou nyní ekonomicky aktivní, chtějí mít vyšší životní úroveň a naplno využívat všech možností, které jim otevřená společnost nabízí. Do roku 2025 bude tato generace tvořit převážnou část populace v produktivním věku.  

Proč mají příslušníci generace Y o nové byty takový zájem?

Stáří bytu hraje v uvažování mileniálů významnou roli. Celých 60 % respondentů ve věku 18-35 let preferuje bydlení v nových bytech, zatímco pouhých 19 % by volilo starší nemovitost s delší historií. Stejný trend je patrný na trhu s administrativními prostory – 60 % účastníků průzkumu ve věku 18-35 let by raději pracovalo v nových kancelářích. Ty jim totiž na rozdíl od těch starších umožňují používat nejmodernější prostředky komunikace, operativně vytvářet komunity a rozvíjet vlastní kreativitu. Tarja Hagmanová ze společnosti Huoneistokeskus, která vede tým pro vztahy se zákazníky a zodpovídá za prodej nových bytů, tvrdí, že jedním z důvodů, proč mají větší zájem o nové byty právě mladí lidé, je již zmíněná vyšší životní úroveň příslušníků generace Y ve srovnání s jejich rodiči. „Mnoho mileniálů po opuštění rodného hnízda nejprve bydlí v nájmu. Když si pak pořizují své vlastní bydlení, nechtějí už žít ve starém bytě,“ vysvětluje Hagmanová. Podle ní mladí lidé na bytech v novostavbách oceňují, že je tam všechno nové a funkční.

Abyste pochopili všechny výhody bydlení v novém bytě musíte v něm žít 

Energetická šetrnost, chytře řešený půdorys, žádné starosti s renovací. Podle Marko Oinase, Senior Vice Presidenta YIT, je k plnému pochopení všech výhod bydlení v novém bytě potřeba, abyste v takovém bytě žili, nebo měli zkušenosti s tím, jaká úskalí může přinášet život ve starší nemovitosti. Nové byty jsou například lépe odhlučněné. „Někteří rezidenti doslova žasnou nad tím, jak tiché mohou nové bytové domy být.“ Podle Oinase patří k nejdůležitějším důvodům výběru nového bytu efektivnější řešení jeho půdorysu: nový byt může v porovnání se starším bytem nabídnout stejné funkce na ploše o 5-10 m2 menší.

Nový byt si ve fázi výstavby můžete nechat změnit podle svého gusta

Jasným motivačním faktorem pro koupi nového bytu je také možnost provádět úpravy. Nákup bytu ve fázi výstavby umožňuje snadné a cenově dostupné klientské změny. Kupující mají na výběr různé materiály a příslušenství a mohou tak volit styl, který jim nejvíce vyhovuje. Ve fázi výstavby lze provádět dokonce i rozsáhlé změny. Jako příklad uvádí Marko Oinas saunu, která je ve Finsku běžnou součástí nových bytů, ale někteří budoucí majitelé ji nechali proměnit v šatnu nebo o její prostor rozšířili svou budoucí ložnici.

Nový byt = žádné starosti s renovacemi a opravami

Častou hrozbou, odrazující od koupě starších bytů, je nutnost výměny instalačních trubek. Marko Oinas upozorňuje, že u secondhandových nemovitostí může číhat také nebezpečí v podobě nezbytných oprav fasády, střechy, balkonu a podlah spolu s renovacemi elektrického vedení a rekonstrukcemi dvorků, o nichž se záznamy příslušného Společenství vlastníků bytových jednotek v době koupě nezmiňují. S novými byty naopak nejsou spojeny nedokončené opravy ani hrozba rozsáhlých a nákladných renovací. Podle Oinase mají mladí zákazníci tendenci pohlížet na starší byty s poněkud romantickou představou. „Přitom často nechápou, podle jakých předpisů a znalostí se v minulosti byty stavěly. I kdyby byl byt jen 10 let starý, stavěl se tehdy podle zcela jiných předpisů,“ říká Marko Oinas. Pravidla výstavby se během let dramaticky mění – ve prospěch těch, kdo budou v nových bytech bydlet. Dokonalejší kročejová izolace a izolace hluku z chodby, lepší větrání, požární bezpečnost a datové komunikace – to vše výrazně ovlivňuje kvalitu života a energetickou náročnost bytu.

Zachrání babičky svět?

Dalším poznatkem z průzkumu Sustainable Urban Environments Barometer je, že jsou to především starší ženy, které jsou nejvíce připraveny zmírňovat důsledky klimatických změn a a podporovat udržitelný rozvoj měst. Tato témata s rostoucím věkem nabývají na důležitosti také u mužů. Například 92 % respondentek ve věku 65–75 let je ochotno nahradit svá stávající svítidla energeticky úspornými LED světly, 90 % je připraveno podporovat recyklaci odpadu a 81 % by raději volilo nízkouhlíkovou konstrukci domu. „Povědomí o environmentálních aspektech bydlení se naštěstí již čím dále víc projevuje napříč věkovými skupinami. Starší generace ve svých odpovědích zdůrazňuje také snadnější přístupnost, energetickou efektivitu a zdravé bydlení,“ uzavírá Marko Oinas.