Severský styl bydlení

Severský styl bydlení

CO TO JE SEVERSKÝ STYL

Je to styl, který je snadno rozpoznatelný a je svým způsobem velice charakteristický. Vychází ze specifického způsobu užití barev a materiálů, které jsou pro něj zcela typické. Umí být velice syrový, strohý, umírněný, ale současně moderní a dekorativní. Charakteristický jr čerpáním inspirace v přírodě a s tím spojené používání dřeva, kamene a skla. S využitím jemných a neutrálních tónů pak zavádí do interiéru světlo, přičemž kombinuje moderní a tradiční materiály, včetně použití přírodních tkanin, svíček, textilií s pruhy a přírodními výjevy. Velice často také využívá i jednoduché, převážně bílé plátno. Je to styl, který dokáže interiér naplnit přirozenou lehkostí a vzdušností v letních měsících a v zimním období pak naopak přátelskou a hřejivou atmosférou.

SEVERSKÝ STYL A JEHO ROZVOJ

Severský styl bydlení je v současnosti významným interiérovým trendem, jehož design si získává čím dál více příznivců i v našich zeměpisných šířkách. Tento trend je samozřejmě podpořen silným obchodním řetězcem, který je jedním z nejvýznamnějších na trhu s nábytkem, a to jak ve světě, tak i u nás, a který jako první začal tento styl prezentovat i v České republice. Významnou roli v tom samozřejmě sehrála i cenová dostupnost, která tento styl činí velice přitažlivým.

PŘÍRODA - ZDROJ INSPIRACE

Dalším typickým rysem severského stylu je téměř výlučné využití přírodních materiálů, což vychází z životního stylu obyvatel severských zemí. Přirozené po obyvatele těchto zemí bylo vždy využívání přírodních zdrojů, tedy dřeva, a to především břízy a borovice, doplněných často o jiné dřeviny jako např. jedle, jasan či dub. Dřevo má vždy světlejší odstíny, případně je upraveno světlým nátěrem. Oblíbený je také nábytek z ohýbané překližky. Velice často je ve skandinávském interiéru používán také nábytek a doplňky z kovu, kůže a skla, doplněné přírodními textiliemi (bavlna, len, vlna) a kožešinami.

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Jednoduchost a vyvážený poměr mezi estetikou a funkčností - to jsou hlavní definice severského stylu. Jednoduchý a přitom elegantní design s charakteristickými čistými liniemi nábytku a zařizovacích předmětů, jež zároveň nepostrádají funkčnost a praktičnost - to vše jsou hlavní devizy tohoto stylu, které přispívají k vytvoření pohodlného a harmonického interiéru. 

Typický severský interiér je světlý a vzdušný. Dlouhá severská zima spojená s nedostatkem přirozeného denního světla přímo vyžaduje nutnost prosvětlení interiéru všemi možnými prostředky. Proto je v návrhu interiéru maximálně využívaná bílá barva, která nejlépe odráží světlo a opticky zvětšuje prostor a zároveň přispívá k jeho provzdušnení.

IKONY SEVERSKÉHO STYLU

Severský design se stal pojmem zhruba v polovině minulého století díky putovní výstavě se stejnojmenným názvem, představující styl bydlení v severských zemích. Tato výstava se setkala s velkým ohlasem také právě díky návrhům a realizacím v té době působících designérů. Tato realizovaná díla pak vzhledem ke své nadčasovosti přetrvávají v původní či lehce pozměněné podobě dodnes. Při této příležitosti je potřeba zmínit např. práci dánského architekta a designéra Ana Jacobsena, jehož židle a křesílka nechybí snad v žádném skandinávském interiéru. Jejich poetické názvy i organické tvary jednoznačně odkazují ke zdroji inspirace - přírodě. Nutno dodat i další známá jména jako Alvar Aalto, Eera Saarinen nebo Verner Panton.