Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Klientskou změnou umožňuje investor budoucímu majiteli nemovitosti, aby si uzpůsobil kupovaný byt podle svých představ. Rozsah klientských změn a jejich organizaci stanovuje investor. Klient může zpravidla navrhovat drobné klientské změny na úrovni posunutí nebo vypuštění příček v bytě, změny v rozmístění koncových prvků elektra či vyústění rozvodů zdravotní techniky, dále pak drobné úpravy v dispozičním řešení bytu spočívající ve změně ploch jednotlivých místností, tedy v jejich zvětšení či zmenšení apod. Není však možné zasahovat do celkové koncepce domu nebo bytu (posunutí nosných zdí, zvětšování zastavěné plochy atd.). Schválení či neschválení klientské změny je zcela v kompetenci YIT či generálního dodavatele.
Při požadavku na klientské změny vyžadující vybavení bytu klimatizací, je potřeba si uvědomit následující:
V prvé řadě je třeba vzít v potaz, že bytový dům a jeho vybavení v zásadě nepočítá s umístěním klimatizačních jednotek a vyvolaný zásah způsobený touto změnou je relativně komplikovaný. Tato změna vyžaduje nutnost prověřit tento požadavek jak po stránce technické a to včetně vypracování projektové dokumentace, která prověří možnosti napojení, tak i po stránce prostorových nároků. Tato změna sebou přináší i vyšší nároky co se týče financí, jak na straně klienta, tak i na straně YIT.
U bytových domů se v zásadě vyskytují dva typy řešení těchto klientských změn vycházející z polohy bytu, který je předmětem této klientské změny a to v souvislosti s jeho umístěním v rámci objektu.
U bytů nacházejících se pod střešním pláštěm lze toto realizovat bez větších problémů, ovšem je nutno počítat s určitými zásahy do rozvodů elektro a to včetně bytového rozvaděče a dále napojení na kanalizaci - odvod kondenzátu.
V těchto případech se jedná převážně o umístění venkovní jednotky na střechu objektu, kdy nedochází k hlukové zátěži ostatních vlastníků bytových jednotek. V případě ustupujících pater lze výparník instalovat také v rámci terasy, která bývá většinou součástí takovýchto bytů, ovšem s dopadem na estetickou a i hlukovou zátěž, vyplývající z tohoto umístění.
U bytů v nižších patrech je nutné si uvědomit, že kromě zásahů do rozvodů technické infrastruktury v bytech, tedy do rozvodů elektro a zdravotní techniky, lze venkovní jednotku umístit pouze na fasádu objektu, tedy balkon.
Zde kromě zmenšení funkční plochy balkonu dochází i ke značnému estetickému poškození objektu. Zároveň je třeba vzít v potaz možné negativní působení z hlediska hlukové zátěže nejbližších vlastníků bytových jednotek. Samozřejmě i tyto skutečnosti lze řešit protihlukovými opatřeními, tak aby nedocházelo k překročení hlukových limitů.
Z výše uvedeného si je tedy třeba uvědomit, že tato situace je samozřejmě řešitelná, ovšem za cenu určitých technických opatření.