Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Komerční prostory v Praze
Honza má za sebou dlouhou oborovou zkušenost na Ministerstvu životního prostředí a SFŽP (Státní fond životního prostředí) a díky tomu pomáhá obohacovat naše projekty o zajímavá, ale hlavně potřebná udržitelná řešení. Podílí se také na procesu modernizace pracovních postupů. V rozhovoru se také dozvíte, jak Honza přistupuje k ekologii ve svém osobním životě, že je to nadšený maratonec, a jak to vše i díky benefitům YIT zvládá skloubit s péčí o rodinu.
1. Ve YIT jsi relativně chvíli. Proč sis vybral naši společnost?
Myslím si, že v tomto případě zapůsobil osud. Já jsem byl 10 ve státní správě na Ministerstvu životního prostředí a poslední 2 roky už jsem cítil, že potřebuji nějakou změnu. A pak mi jeden můj dobrý kamarád před Vánocemi řekl, že ve YIT otevírají novou pozici na udržitelnost a uhlíkovou stopu, a ať pošlu CV. Tak jsem poslal životopis, šel jsem na pohovor, jsem tady a v dubnu (pozn. rok 2023) to budou 2 roky.
2. Můžeš nám přiblížit, co je náplní práce specialisty na životní prostředí v developerské společnosti?
Je to tak, že YIT se zavázalo k iniciativě SBT, což je vlastně snižovat do roku 2030 uhlíkovou stopu ve svých činnostech a v projektech. Mojí náplní je reportovat naše činnosti v České republice do Finska (co se týče spotřeby energií atd.). A pak je to taky počítat uhlíkovou stopu v takovém sofistikovaném systému ohledně našich projektů. Další věc je, že například s kolegy z týmu designu navrhujeme v projektech obnovitelné zdroje, jako jsou fotovoltaiky a teď i tepelná čerpadla. Zaměřujeme se taky na ochranu biodiverzity, hospodaření s dešťovou vodou v našich projektech, a v neposlední řadě také na certifikace udržitelných budov.
3. Podařilo se ti v rámci tvé pozice zavést nějaká opatření, ze kterých máš radost?
Ano, já si myslím, že v tomto případě je to naše ESG karta, kterou jsem vymyslel. Nicméně je to vlastně nástroj, který používají naši designéři ve spolupráci i s architekty a projektanty. Ta ESG karta je nástroj, který navrhuje v projektu opatření na snižování uhlíkové stopy, hospodaření s dešťovou vodou, ochranu biodiverzity, využívání nízkouhlíkových materiálů a další. Úspěch je, že tuto ESG kartu se snaží implementovat všechny země, kde YIT působí, včetně centrály ve Finsku, takže to vypadá na dobré cestě, že se to velmi ujme (smích).
4. Staráš se o udržitelnost i ve svém osobním životě?
Určitě starám. Nemyslím si, že nějak nadstandardně. Ale doma třídíme odpad a nově teď separujeme i bioodpad. Máme malého syna s manželkou, takže jsme hodně řešili čistící a prací prostředky, aby byly více přírodní, zelenější. Využíváme poměrně často obchody bez obalu. A v neposlední řadě do práce jezdím na kole nebo běhám.
5. Máš vcelku aktivní životní styl. Čemu se ve svém volnu věnuješ nejraději?
Tak to je jednoznačně sport. Já jsem hrál od 6 let fotbal a v 31 letech jsem skončil a hned potom jsem začal běhat. To mě začalo hrozně bavit a teď je to vlastně 13 let co běhám maratony a půlmaratony. A 2 roky zpátky jsem přičuchnul k takovému středně dlouhému triatlonu a ten mě hodně začal bavit, to je pecka. A samozřejmě rodina, to nesmím zapomenout (smích).
6. Pomáhá ti YIT skloubit práci s osobním životem? Který z benefitů YIT využíváš?
Tak určitě YIT pomáhá. Zejména je to ve flexibilní pracovní době. My máme malé dítě s manželkou, takže to je určitě dobrý benefit. Dále pak využívám příspěvek na MHD, příspěvek na volnočasové aktivity, bomba je, že máme třeba angličtinu zadarmo. A v neposlední řadě bych řekl kolárnu, kterou využívám taky velmi často.
7. Máš nějaké osobní životní motto?
Já mám takové to Zátopkovo: ,,Když nemůžeš, tak přidej“.