POZNEJTE ZUZKU
Acquisition and Joint Venture Specialist


Zuzka nám v dalším díle Pod střechou YIT poodhalí tak trochu záhadné oddělení akvizic, které stojí na samém začátku vzniku každého projektu. V rozhovoru se dozvíte, jakým způsobem probíhá nákup pozemku v Praze, jak se Zuzce daří skloubit práci a rodinu, nebo jak tráví volný čas.

1. V developmentu pracuješ skoro 20 let. Jak jsi se k práci ve YIT dostala?


Řekla bych, že šťastnou náhodou. I když i těm náhodám je potřeba jít naproti.

2. Pracuješ na oddělení akvizic. Můžeš popsat, jaká je tvá hlavní náplň práce?


Hlavní náplní práce je vyhodnocení akvizice. Hlavně z hlediska lokality, velikosti, možnosti zastavění, což je vlastně vyhodnocení územního a případně metropolitního plánu. A pokud to všechno sedí na YIT záměry, tak následuje ekonomické vyhodnocení projektu. Většinou ho děláme v několika variantách a poté posíláme nabídku vlastníkovi.

Pokud se po vzájemných jednáních domluvíme s vlastníkem na základních bodech obchodu, tak vypracujeme dokument, kterému se říká základní smluvní podmínky (takzvaný Letter of intent), kde toto všechno shrneme a podepíšeme ho. Začínáme připravovat podklady pro finské investiční boardy. A pokud projdeme boardy, tak začínáme pracovat na právním a technickém vyhodnocení té nemovitosti. Pokud kupujeme podíl ve společnosti, tak se k tomu přidává ještě finanční a právní prověření společnosti.

3. Máš kromě nákupu pozemků na starosti ještě další oblasti?


Ano, podílím se na zajištění hladké spolupráce na projektech, které máme v joint venture - aktuálně tedy TORNIA a VESI, ty jsou ve společném JV se společností RSJ. Takže to je další část mojí práce.

Kromě toho máme na akvizičním oddělení na starosti Asset management objektu YIT Office Centra (dříve KUTA Centrum), kde si najímáme správcovskou firmu a firmu na technickou správu. Ale klíčová rozhodnutí ohledně třeba rozpočtu budovy, indexace nájmů a podpisy vše smluv se řeší tady u nás ve YIT.

4. Jak probíhá vyhledávání nemovitostí v Praze a okolí?


Využíváme řadu možností. Nejlépe fungují kontakty a informace o nemovitostech přes dlouhodobé vztahy, kdy nám dávají nějaké tipy právníci a architekti. Pak využíváme realitní makléře. Sami vyhledáme na realitních serverech a portálech. Pak ještě děláme průzkumy vhodných území sami z hlediska územního plánu. Pokud je území zajímavé, tak následuje majetkový průzkum z katastru nemovitostí, se kterým pak dále pracujeme. A v neposlední řadě, protože YIT je velká firma s dobrou pověstí, tak nás oslovují i majitelé nemovitostí sami.

5. Jak vnímáš současnou složitou situaci na českém trhu s nemovitostmi?


To je taková široká otázka (smích). Asi bych vyzdvihla složitost a délku povolovacího procesu, která komplikuje život všem, ne jenom velkým firmám, ale i normálním, běžným stavebníkům.

Doufáme, že nový stavební zákon platný od června přinese nějaké urychlení a vylepšení situace. Ale protože ještě nejsou prováděcí vyhlášky a předpisy, tak prostě nikdy neví. Je to v křišťálové kouli, a uvidíme (smích).

Ale vrátila bych se k tomu dlouhému a komplikovanému povolovacímu procesu. Právě abychom omezili naše developerské riziko a co nejvíc zefektivnili kapitál, tak se snažíme projekty kupovat až poté, co mají stavební povolení. Ideálně za předpokladu, že tu předchozí povolovací fázi a projektování už si můžeme řídit mi.

6. Jak se ti daří skloubit práci a péči rodinu s dvěma malými kluky?


Není to jednoduché, naštěstí mi ve YIT vycházejí vstříc. Třeba právě možností zkráceného pracovního úvazku.

7. Jak trávíte volný čas s rodinou? Zbývá ti čas na vlastní koníčky?


Čas s rodinou trávíme nejraději někde venku, třeba na horách v Krkonoších. Hrajeme rádi deskové hry, kreslíme, stavíme stavebnice.

Co se mě týče, já se snažím chodit pravidelně cvičit a občas mi vyjde čas i na nějaké to kafe s kamarádkou nebo víno (smích).

8. Máš nějaké životní motto?


Moje životní motto se s dětmi upravilo. Znělo by asi "Stačí se radovat z maličkostí a mít radost z každého hezkého dne".

Děkujeme Zuzce a video rozhovor můžete najít na našem instagramu.