Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Komerční prostory v Praze
Na odbornou exkurzi do Helsinek se vydal Adrian Jansa, student grafického designu na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, který zde hledal inspiraci v architektuře. Exkurzi Adrian získal za vítězství v soutěži YIT for Young Art za umělecké zpracování fasády bytového projektu KOTI Hyacint, kterou pořádala developerská společnost YIT. Na své cestě navštívil zajímavá místa i památky, které hlavní město Finska nabízí.
Co všechno jste v Helsinkách viděl a jak se Vám líbily?
Bylo toho opravdu hodně. Program jsme měli rozdělený do dvou dnů. První den jsme strávili s milým průvodcem Paulim, který s námi objel tři místa s výstavbou nových projektů YIT. Druhý den jsme pak procházeli turisticky zajímavá místa. Helsinky jsou velmi příjemné město, kterému osobitou atmosféru dodává hlavně umístění na břehu moře.
Která místa Vás zaujala nejvíce?
Co se architektury týče, tak na mě nejvíce zapůsobil projekt YIT s názvem Merenkulkijanranta, konkrétně jeho poslední sedmá etapa Jaakari, který je aktuálně jedním z nejprestižnějších v Helsinkách. Výjimečné je jeho umístění přímo na pobřeží, kde některé jeho nejluxusnější byty vystupují až nad hladinu moře. Jednotlivé bloky jsou z ušlechtilých materiálů: sklo, ocel, měď, dřevo a beton. Dřevo využili i v prostorných balkónech, kde hřeby pobitá prkna dodávají těmto moderním bytům teplo venkova.
Viděl jste v Helsinkách některé architektonické prvky, se kterými jste se na stavbách v České republice dosud nesetkal?
Poprvé jsem zde na vlastní oči viděl tisk do betonu využitý na fasádě. Bylo to v projektu YIT Tähystäjä a pro mě, jakožto studenta grafiky to bylo něco opravdu zajímavého. S technikou tisku do betonu jsem se poprvé setkal na výstavě skandinávského designu v Praze před několika lety a natolik mě zaujala, že jsem si o ní tehdy dohledal další podrobnosti. Od té doby jsem ji znovu viděl až zde ve Finsku, odkud také tento poměrně mladý objev pochází. Aplikace v projektu Tähystäjä je provedena v celé ploše fasád všech příslušných bloků domů. Motiv vodního světa, který se váže k původnímu účelu tohoto místa, je zde prostřídán v pozitivním a negativním řešení. Cena tisku do betonu vychází překvapivě na srovnatelnou částku jako pokrytí omítkou. Zhruba 60 eur za jeden rozměrný panel.
Myslíte tedy, že by se čeští architekti, developeři a stavební firmy mohli u Finů inspirovat?
Určitě ano a je dobře, že YIT do Česka finský styl bydlení přináší. Na základě prohlídky zdejších bytových komplexů bych pozitivně zhodnotil velké prosvětlení interiérů a prostorné balkóny. Všechny tři ukázky projektů YIT měly hojný počet balkónů běžně o velikosti malého pokoje. Finské balkóny mají praktické posuvné skleněné tabule, umožňující celkové uzavření. Obyvatelé tak mohou být doma – i venku. Standardem tu je inteligentní ventilace šetřící dvě třetiny energie spotřebované na vytápění. Prakticky každý byt, kromě těch miniaturních, má svoji saunu.
Možná by se i u nás dal využít nový úspěšný koncept miniaturní bytové jednotky s rozlohou 26,5 m² z projektu YIT Linnunrata. Standardní, nejpopulárnější velikost bytů v Helsinkách je 45 – 55 m². To je o něco málo méně než v Praze, kde se pohybuje okolo 60 m². Důvodem je samozřejmě cenová náročnost. Běžná cena bytu v Helsinkách se pohybuje okolo 5 000 €/m². I u nás jsou byty stále poměrně nedostupné, a třeba by se koncept menších, a tedy i levnějších bytů uplatnil.
Zaujal Vás ještě nějaký další nápad, který by se dal uplatnit u nás?
Zaujalo mě například to, jak Finové inteligentně řeší městskou infrastrukturu. Centrem Helsinek prochází mimoúrovňová magistrála pro pěší. Můžete se tak dostat pěšky či na kole z jedné strany na druhou, a to bez jediného přerušení napříč několika rušnými ulicemi.
Která místa byste doporučil k návštěvě všem, co se chystají do Helsinek a mají rádi hezké stavby?
Vedle projektu Merenkulkijanranta od YIT je to především skalní kostel Temppeliaukio v centru Helsinek. Prošel jsem mnoho kostelů a poutních míst a tento patří mezi ty nejlepší. Je opravdu originálně vsazen do hrubé skály. Měděný dóm vznášející se na bezpočtu hubených pilířích doplňuje kombinace s pohledovým betonem. Nechybí krystalické varhany, ani stékající praménky vody po stěnách, které bez problémů mizí v sofistikovaném odtokovém systému. Nevšiml jsem si jediného obrazu či sochy. Prostor působí vznešeně a přesto útulně. Otvory ve střeše pronikají paprsky ostrého světla míchající se s polostínem. V exteriéru zase střecha chrámu přechází v park rozprostírající se po většině plochy celého náměstí.
Krásná je také celodřevěná Chapel of silence. Celkově vytváří dojem oblého kamene. Uvnitř je absolutní ticho, tedy pokud se tam zrovna někdo nehýbe. Stejně jako v předchozím skalním chrámu zde není žádný přebytečný dekor, je tak ponechán maximální prostor pro vyznění ušlechtilého a precizně zpracovaného dřeva. Podélné dřevěné latě tvořící stěny kaple se sbíhají v centru, za kazatelnou.
Dále můžu doporučit cestu lodí kolem pobřeží Helsinek. Získáte na Helsinky obklopené vodou zcela jiný pohled.
O projektu KOTI Hyacint:
V projektu KOTI Hyacint vznikne celkem šest bytových domů, z nichž bude pět postaveno v nízkoenergetickém standardu kategorie B a jeden dokonce v kategorii A, tedy jako energeticky pasivní. Je to budova F, která nabízí celkem 27 bytových jednotek v dispozicích 1+kk až 4+kk
a o velikosti až 108 m2. Její kvalitu ověřili podle přísných, mezinárodně uznávaných kritérií Passivhaus Institutu odborníci z Centra pasivního domu a udělili jí jako prvnímu pasivnímu bytovému domu v České republice osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.
První etapa projektu KOTI Hyacint zahrnuje bytový dům D se 70 jednotkami, druhá etapa domy E a F s celkem 63 byty. Prostor mezi jednotlivými bloky bude řešen jako klidová zóna s parkem a dětským hřištěm. V projektu je počítáno s místem pro obchody a služby. Parkování, společné vždy pro jeden blok se třemi bytovými domy, je situováno do podzemí. V každém bloku budou sklepní kóje, kočárkárny, malé dílny pro kutily a také prostor pro mytí kol a kočárků.
Projekt vyrůstá v městské části Prahy 12 s kompletní občanskou vybaveností. V těsné blízkosti se nachází poliklinika, pošta, obchodní centrum, pobočky bank i restaurace, nedaleko jsou rovněž mateřská a základní škola, gymnázium i kino. Pro klidné procházky nebo sportovní vyžití stačí zamířit jen pár kroků do Modřanské rokle se spoustou zeleně nebo na blízké vltavské nábřeží
s cyklostezkou.
Doprava do centra města je pohodlná. Je možné k ní využít blízké autobusové i tramvajové zastávky. Snadné je také napojení na Pražský okruh či Jižní spojku. V budoucnu se navíc plánuje prodloužení metra do jižní části Prahy.
O soutěži YIT for Young Art:
Studentskou soutěž na ztvárnění uličních fasád projektu KOTI Hyacint vyhlásila společnost YIT Stavo v roce 2013 a slavnostní vyhlášení proběhlo v únoru letošního roku. Porota složená ze zástupců YIT a nezávislých odborníků, kterými byli prof. akad. mal. Martin Mainer z Akademie výtvarných umění v Praze a známý architekt Doc. Ing. arch. Petr Suske, CSc., který také přednáší na Fakultě architektury ČVUT v Praze, vybírala z 25 soutěžních návrhů velmi rozmanitého řešení, protože jejich autoři pocházeli z různých škol a oborů. Vítězem se stal Adrian Jansa, student grafického designu na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, který za svůj návrh inspirovaný přírodou, konkrétně černobílou strukturou kmene břízy, získal finanční prémii a exkurzi do Finska, mateřské země společnosti YIT.
O společnosti YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (správná výslovnost: vajajtý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou společnost Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT působila na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu.
V rámci konceptu YIT KOTI již společnost YIT Stavo v České republice dokončila 6 projektů: KOTI Hostivař I a II, KOTI Hájek, KOTI Troja, KOTI Victoria a KOTI Braník. Ve výstavbě jsou nyní 2 projekty: KOTI Hyacint a nejnovější KOTI Green Motol. Společnost připravuje další projekty a chce se postupně zařadit mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze.
Nad rámec developerské činnosti podniká mezinárodní skupina YIT v oblasti pozemního a průmyslového stavitelství. YIT úspěšně působí ve Finsku, v pobaltských státech, Rusku a ve střední Evropě. Za rok 2013 dosáhly výnosy YIT Corporation 1,859 mld. EUR, provozní zisk činil 152,8 mil. EUR. YIT Corporation zaměstnává více než 6.000 lidí. Firma, která v roce 2012 oslavila 100 let od svého založení, je kotovaná na burze v Helsinkách. Jako jeden z mála developerů financuje výstavbu výhradně z vlastních zdrojů.
Další informace:
Crest Communications
Marcela Kukaňová, Lenka Vybulková, tel.: +420 222 927 111
e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz; lenka.vybulkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz; www.yitkoti.cz; www.kotihyacint.cz