• Tipy, triky, návody
  • 31.10.2016
  • Blog
  • 266 zobrazení

5 tipů, jak zařídit 2+kk

2+kk. Magická kategorie bytů, o kterou je dlouhodobě největší zájem. Podle průzkumurealitek z konce loňského roku byty s touto dispozicí tvořily téměř dvoupětinový podíl na celkovém prodeji. Chceme sice větší prostory (dvě třetiny Čechů podle anketyfinského developera YIT plánuje pořídit byt 3+kk a větší), realita je ovšem smrsklá do dvou pokojů s kuchyňským koutem. I z tohoto prostoru se ale pomocí šikovných triků a napádů dá vykouzlit vzdušný interiér s promyšlenou dispozicí.

Tip číslo 1 - Hrajte si se světlem

Designérka Andrea Hylmarová, která navrhla vzorové byty projektu Braník, malý prostor dvoupokojových bytů opticky zvětšila díky šikovnému stínění. "Jeden z bytů se nachází v prvním nadzemním podlaží a cílem zde bylo udržet v ložnici i obývacím pokoji co nejvíce přirozeného světla a místnosti nijak neztmavovat. V obývacím pokoji jsem proto volila lehounké bílé záclony a závěsy, v ložnici pak jemnou římskou roletu," říká bytová architektka. 
Tip číslo 2 - Investujte do knihovny
 
Velká bílá knihovna plná barevných knížek (nejen o designu) dodává prostoru energii a jiskru. A co taky v malém bytě dělat jiného, než si číst:)
Tip číslo 3 - Volte jasné barvy
 
Andrea jeden z dvoupokojových vzorových bytů oživila výraznou zelenomodrou barvou."Kromě obrazu jsem tento odstín použila třeba na polštářcích nebo taburetu Coral z produkce dánského výrobce Softline," říká designérka. Barevné propojení textilních doplňků prostor příjemně vizuálně sjednotí. 
Tip číslo 4 - Soustřeďte se na vztahy
 
Náš byt nepatří k nejmenším, ale když to vezmu kolem a kolem, nejčastěji se stejně zdržujeme v obýváku, který je provázán s kuchyní. Společně vaříme, tvoříme naše DIY projekty, občas i píšeme úkoly a při sledování filmů a pohádek se tulíme na pohovce. Harmonické propojení obývacího a kuchyňského prostoru je v rámci dispozice 2+kk zkrátka klíčové, což potvrzuje také Andrea: 
 
"Mým záměrem bylo vytvořit linku, která s hlavním obytným prostorem přirozeně splyne a nijak ho nenaruší. Snažila jsem se proto udržet co možná nejvíc symetrické rozmístění skříněk a volit nadčasovou střídmou barevnost, která prostoru neubere světlo."
Tip číslo 5 - Inspirujte se od Finů
 
Zářivé barvy, jednoduché, ale výrazné tvary, funkčnost a styl pro detail. Finský design v sobě nese typickou severskou jednoduchost, kterou oživují umělecké prvky. Ilustrace, grafika i akvarelová malba. Klasický finský design hledejte u značekMarimekko, iittala nebo Artek, moderní finský přístup pak najdete v portfoliu talentovaných grafických umělců jako je třeba Sami Viljanto, Emmi Jormalainen nebo dvojice ilustrátorů Satu Dolk a Ossi Laine ze studia Muumuru.
Autorka článku: Iri Novak

Web blogerky