• Design & inspirace
  • 02.09.2017
  • Iri Novak
  • 114 zobrazení

Finský architekt navrhuje českou školku. Bude jako z pohádky, říká.

Funkce, struktura a estetika. To jsou klíčové oblasti, ze kterých vychází finský architekt Jyrki Tasa (73). Autor rozsáhlých bytových projektů, veřejných objektů i rodinných domů aktuálně pracuje na konceptu mateřské školy v Praze 9, která je součástí projektu Suomi Hloubětín od finského developera YIT. Celý areál Suomi Hloubětín bude čítat téměř 900 bytů v převážně šestipatrových domech, které jsou v blízkosti cyklostezky a moderního parku. Developer počítá také s výstavbou interaktivního dětského hřiště, na kterém se zabaví malé i větší děti.

Vizualizace školky v projektu Suomi Hloubětín, foto: YIT

Architekt Tasa přemýšlí nejen čistě technicky, ale také empaticky. Ví, že děti milují prostředí, které je inspiruje a podněcuje jejich fantazii. Atypické řešení a překvapivé detaily rozehrávají v dětských myšlenkách pohádkový příběh, který je každý den jiný. A právě taková bude také hloubětínská školka. Formuje ji oblý organický tvar, smetanová barva a materiály, které připomínají ledové království - kov, sklo a beton. Typickým finským prvkem je střešní okno, kterým bude dovnitř pronikat přirozené světlo. Architekt měl při návrhu zcela volné ruce - pracoval hlavně se svou fantazií, která je pro něj typická, což ukázal už při návrhu rodinného domu Moby-Dick house ve městě Espoo na jižním pobřeží Finska. 

Moby-Dick house od J.Tasa, foto: YIT

Výstavbu školky plánuje YIT zahájit v roce 2018. První děti do ní půjdou v roce 2020, až budou dokončeny počáteční čtyři etapy projektu Suomi Hloubětín s názvy Espoo, Turku, Oulu a Lahti. Věřím, že do pohádkové budovy, která vypráví vlastní příběhy, budou chodit moc rády. A radost budou mít i rodiče - školka bude jen kousek od domu, v klidném prostředí se zahradou. Hned bych ji zařadila do mého výběru nejkrásnějších školek světa.

Web blogerky

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.

Prodejní kancelář

Prodejní kancelář
Zavřít
Odesílám...