• Můj domov
  • 30.04.2019
  • 769 zobrazení

Kde se dá v Praze koupit nový byt?

Lidé, kteří chtějí bydlet ve svém a plánují koupit byt v Praze, to nemají v poslední době vůbec lehké. Současná nabídka nových bytů v Praze je kvůli neúměrně dlouhým a složitým povolovacím procesům malá a nemá šanci ani zdaleka pokrýt skutečnou poptávku, kterou táhne také obliba koupě bytů na investici.

Spolu s růstem cen stavebních prací je to hlavní důvod proč nové bydlení v metropoli v posledních letech enormně zdražilo. Nejvíce na to doplácí střední třída, která i kvůli přísnějším podmínkám poskytování hypoték již nedosáhne na standard bytů jako v předchozích letech a musí se často spokojit s menší velikostí a dispozicí.

Možným řešením jsou brownfieldy

Nedostatek volných bytů dokládá i analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) ze září 2018, která evidovala 12 500 bytů, z nichž ovšem bylo zájemcům k dispozici pouhých 25 %, tedy něco přes tři tisíce. Zbylé tři čtvrtiny byly prodány či závazně rezervovány. Developerské firmy se snaží s komplikovanou situací vypořádat, seč to jde. Jedním z vhodných řešení je revitalizace tzv. brownfieldů. Jedná se o zastavěné plochy, které ovšem už dávno ztratily svůj původní účel a leží tak ladem a chátrají. Tyto velké pozemky developeři přeměňují na nové moderní lokality s bydlením, kancelářemi i obchody. Tato stavební revoluce je patrná především na Praze 9 v oblasti Vysočan a Hloubětína, kde se z bývalých továren stává perspektivní živá čtvrť. Analýza IPRu zdejší aktivitu jednoznačně potvrzuje, protože Praha 9 vévodí výstavbě bytových domů v metropoli. Za posledních pět let se tu téměř zdvojnásobila.

Jedním z příkladů proměny brownfieldu v této lokalitě je rozsáhlá rezidenční čtvrť Suomi Hloubětín od developera YIT s nedávno zahájenou již osmou etapou Pori. Na pozemku o rozloze 9 ha postaví v celkově deseti etapách téměř 900 bytů. Na ně navíc naváže sousedním projektem Lappi Hloubětín s 260 jednotkami a cca 3 500 m2 komerčních ploch. Celá oblast se nachází v příjemné blízkosti říčky Rokytky, ale také nedaleko metra a disponuje kompletní občanskou vybaveností.

Praha 5 zůstává evergreenem

Druhá příčka v nové bytové výstavbě patří podle analýzy IPRu Praze 5. Z hlediska počtu aktuálních developerských projektů (nikoliv počtu bytů) dokonce dominovala. Oblast Košíř a Smíchova spadá zejména do prstence heterogenního města, který tvoří různorodá zástavba pocházející převážně z 1. poloviny 20. století. Tomu se přizpůsobují i novostavby a na Praze 5 se tak staví spíše komornější bytové domy citlivě zapadající do okolí.

Jedním z projektů, jenž vznikne v Košířích díky revitalizaci původní továrny Meopta, je Parvi Cibulka s loftovým bydlením od YIT. Zůstane tak zachována výjimečná architektura unikátní budovy s industriální duší. Přímo naproti, v sousedství přírodního parku, nyní roste novostavba Aalto Cibulka, která zahrnuje 250 nízkoenergetických jednotek v dispozicích 1+kk až 5+kk, z nichž k většině přiléhají předzahrádky nebo prostorné balkony či terasy. Aktuálně zbývá zhruba 100 bytů na prodej. Oba projekty propojí společný vnitroblok plný zeleně, ideální pro příjemnou relaxaci.