• Můj domov
  • 30.04.2019
  • 386 zobrazení

Kde se dá v Praze koupit nový byt?

Lidé, kteří chtějí bydlet ve svém a plánují koupit byt v Praze, to nemají v poslední době vůbec lehké. Současná nabídka nových bytů v Praze je kvůli neúměrně dlouhým a složitým povolovacím procesům malá a nemá šanci ani zdaleka pokrýt skutečnou poptávku, kterou táhne také obliba koupě bytů na investici.

Spolu s růstem cen stavebních prací je to hlavní důvod proč nové bydlení v metropoli v posledních letech enormně zdražilo. Nejvíce na to doplácí střední třída, která i kvůli přísnějším podmínkám poskytování hypoték již nedosáhne na standard bytů jako v předchozích letech a musí se často spokojit s menší velikostí a dispozicí.

Možným řešením jsou brownfieldy

Nedostatek volných bytů dokládá i analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) ze září 2018, která evidovala 12 500 bytů, z nichž ovšem bylo zájemcům k dispozici pouhých 25 %, tedy něco přes tři tisíce. Zbylé tři čtvrtiny byly prodány či závazně rezervovány. Developerské firmy se snaží s komplikovanou situací vypořádat, seč to jde. Jedním z vhodných řešení je revitalizace tzv. brownfieldů. Jedná se o zastavěné plochy, které ovšem už dávno ztratily svůj původní účel a leží tak ladem a chátrají. Tyto velké pozemky developeři přeměňují na nové moderní lokality s bydlením, kancelářemi i obchody. Tato stavební revoluce je patrná především na Praze 9 v oblasti Vysočan a Hloubětína, kde se z bývalých továren stává perspektivní živá čtvrť. Analýza IPRu zdejší aktivitu jednoznačně potvrzuje, protože Praha 9 vévodí výstavbě bytových domů v metropoli. Za posledních pět let se tu téměř zdvojnásobila.

Jedním z příkladů proměny brownfieldu v této lokalitě je rozsáhlá rezidenční čtvrť Suomi Hloubětín od developera YIT s nedávno zahájenou již osmou etapou Pori. Na pozemku o rozloze 9 ha postaví v celkově deseti etapách téměř 900 bytů. Na ně navíc naváže sousedním projektem Lappi Hloubětín s 260 jednotkami a cca 3 500 m2 komerčních ploch. Celá oblast se nachází v příjemné blízkosti říčky Rokytky, ale také nedaleko metra a disponuje kompletní občanskou vybaveností.

Praha 5 zůstává evergreenem

Druhá příčka v nové bytové výstavbě patří podle analýzy IPRu Praze 5. Z hlediska počtu aktuálních developerských projektů (nikoliv počtu bytů) dokonce dominovala. Oblast Košíř a Smíchova spadá zejména do prstence heterogenního města, který tvoří různorodá zástavba pocházející převážně z 1. poloviny 20. století. Tomu se přizpůsobují i novostavby a na Praze 5 se tak staví spíše komornější bytové domy citlivě zapadající do okolí.

Jedním z projektů, jenž vznikne v Košířích díky revitalizaci původní továrny Meopta, je Parvi Cibulka s loftovým bydlením od YIT. Zůstane tak zachována výjimečná architektura unikátní budovy s industriální duší. Přímo naproti, v sousedství přírodního parku, nyní roste novostavba Aalto Cibulka, která zahrnuje 250 nízkoenergetických jednotek v dispozicích 1+kk až 5+kk, z nichž k většině přiléhají předzahrádky nebo prostorné balkony či terasy. Aktuálně zbývá zhruba 100 bytů na prodej. Oba projekty propojí společný vnitroblok plný zeleně, ideální pro příjemnou relaxaci.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.

Prodejní kancelář

Prodejní kancelář
Zavřít
Odesílám...