• Můj domov
  • 04.04.2019
  • 344 zobrazení

Pozor na triky nepoctivých realitních makléřů

Prodáváte byt či dům, nebo si naopak chcete nové bydlení koupit? Pak se vám určitě vyplatí spolupracovat s odborníky, abyste nenarazili na nekalé praktiky některých nepoctivých rádoby makléřů.

Celý proces prodeje či koupě nemovitosti není zrovna jednoduchý. Renomovaná realitní kancelář vám s ním pomůže – od správného stanovení tržní ceny přes sepsání smluv a vyřízení hypotečního úvěru až po zápis na katastru nemovitostí. Skvělý servis dostanete také při koupi nového bytu od developerské společnosti. Například u YIT najdete celý postup koupě přehledně sepsaný na webu a pracovník obchodního oddělení je vám po celou dobu plně k dispozici. Navíc pomůže se získáním až 90% hypotéky a pojištěním, s prodejem stávající nemovitosti, s přestěhováním a dokonce poradí, jak se postarat o nepotřebné věci, které nechcete stěhovat do nového domova.

A pokud se přece jen rozhodnete vše zvládnout sami, buďte obezřetní. Můžete se setkat s neseriózními praktikami, které by vás možná ani nenapadly.

1. Prodej bytu bez vašeho vědomí

Kvůli nedostatku nemovitostí na trhu realitní kanceláře hledají byty na prodej všemi způsoby, protože každá položka v nabídce znamená potenciální provizi. Někteří makléři jdou ovšem za hranu. Stáhnou fotky a informace z jiných inzerátů, aniž by před tím oslovili vlastníka nemovitosti, a s klidným svědomím ji začnou bez souhlasu nabízet.

2. Váš byt koupíme hned a za skvělou cenu

Tato nabídka může znít hodně lákavě, hlavně když potřebujete nemovitost rychle prodat. Většinou ale spláčete nad výdělkem. Neseriózní realitní kancelář byt či dům výrazně podhodnotí, aby ho pak mohla sama s velkým ziskem prodat. Nevyplatí se proto podlehnout časovému tlaku.

3. Koupím byt v lokalitě

Další oblíbenou metodou, jak získat nemovitosti na prodej do svých nabídek, jsou klamavé inzeráty na koupi bytu v dané lokalitě, vylepené třeba na dveřích domů či na zastávkách MHD. Neprezentuje se na nich popravdě realitní kancelář, ale vyvolá dojem skutečného zájemce, např. „Právník s rodinou hledá byt v Praze 4+kk, v této čtvrti“. Pokud na takový inzerát zareagujete, často se dočkáte překvapení. Na prohlídku přijde makléř s kamarádem, který hraje klienta . Když na trik skočíte a podepíšete exkluzivní smlouvu, koupě bytu přestane být po pár dnech pro fingovaného kupce zajímavá. Ale vy už jste v hrsti nepoctivého makléře.

4. Ověřte si skutečného majitele nemovitosti

Pokud naopak nemovitost kupujete, vždy si včas prověřte, kdo je skutečným vlastníkem domu či bytu. Oblíbeným trikem je v tomto případě hra realitního zástupce na majitele. Teprve když jako zájemce přijdete podepsat rezervační smlouvu, přizná skutečný stav věci a zároveň vám vnutí dodatek o své provizi.

Profesionálních a solidních realitních kanceláří řídících se etickým kodexem je na trhu naštěstí většina. Ale protože makléřů působí v Česku více než 10 tisíc, je ne místě být opatrný. Proti nepoctivcům snad už brzy pomůže zákon, který realitní zprostředkování změní na vázanou živnost a zpřísní požadavky na odbornou kvalifikaci.