POZNEJTE VERČU
Design Manager


Jako dalšího člena týmu jsme ve vzorovém bytu projektu PARVI Cibulka rozpovídali Verču, která pracuje ve YIT na pozici Design Manažerky. V rozhovoru nám přiblížila svou náplň práce, na které z inovací zavedených během jejího působení ve YIT, je hrdá, a třeba také to, jaká města na ni po architektonické stránce zapůsobila během cestování. Přejeme krásné počtení.

1. Ve YIT pracuješ na pozici design managerky. Čemu přesně se věnuješ?


Moje práce zahrnuje koordinaci projektů v přípravě. Je to spolupráce s mnoha lidmi – externími architekty, projektanty, dodavateli, ale i kolegy napříč naší firmou. Moje práce je dost různorodá, a to mě na ní baví.

2. Říkáš, že je tvá práce různorodá. Čemu dalšímu se na této pozici věnuješ?


Věnuji se koordinaci zeleně v areálech našich budov, kde se snažím zkoordinovat práci krajinného architekta a realizátorů. Současně se snažím vnímat celý areál celkově, aby plnil svoji funkčnost, aby tam byly dětská hřiště, a aby ten život nebyl jen v interiéru, ale dostal se i do exteriéru ven.

YIT se stala členem Rady pro šetrné budovy, kde jsem v pracovní skupině za hospodaření s vodou. Pro mě je to velmi důležité téma, které mě zajímá, protože si myslím, že do budoucna to bude pro žití ve městech velmi důležité.

3. Jaký je tvůj nejoblíbenější projekt YIT a proč?


To je pro mě hrozně těžké říct a vypíchnout jeden projekt, protože každý projekt má něco zajímavého. Například tady jak jsme v PARVI Cibulka tak jsou to interiéry díky rekonstrukci celé staré budovy. Dále bych pak třeba zmínila VESI Hostivař, který je zajímavý svojí lokalitou. Nachází se uprostřed lesa, přestože je ve městě. Tam byly použity solární panely, řešilo se tam vodní hospodářství, protože ten areál je u potoka, máme tam spousta retenčních poldrů. Řešila se tam také biodiverzita a byl to první projekt, kde byly umístěny kompostéry.

4. Podařilo se ti do projektů YIT zavést nějaké inovace, ze kterých máš radost?


Řekla bych, že těch inovací je mnoho, protože samozřejmě s každým projektem přicházejí další a další. Ty hlavní, které mě teď zrovna napadají, tak jsou solární panely, které umisťujeme na střechy v budoucích projektech, jsou to kompostéry, které se snažíme, aby do budoucna byly v každém projektu. Ty jsou převážně na bioodpad z kuchyní a cílem je, aby ten odpad zůstával v místě vzniku. Jsou to zelené střechy, abychom využívali vodu v místě dopadu, a akumulační nádrže pro zalévání v areálu. Snažíme se o zakotvení používání co nejvíce lokálních materiálů, anebo dovoz z Finska, pokud možno pouze z Evropy. Podařilo se nám přestat používat tropické dřevo.

5. Vedeš k ekologickému přístupu i své děti?


Snažím se, odpad třídíme. Ale hlavně o co se snažím, je vést diskuzi s těmi dětmi, že je důležitá nějaká změna a žít ekologicky i u jednotlivce, protože to za mě má vliv.

6. Kam jezdíte rádi na dovolenou?


Na dovolenou jezdím ráda kamkoliv (smích). Ale hlavně mám ráda aktivní dovolenou, místa, kde můžu poznat místní lidi, jídlo, jejich kulturu, přírodu. Určitě se vyhýbám velkým hotelovým komplexům, které za mě s daným místem nemají nic společného.

7. Jaké město, které jsi navštívila, se ti z hlediska architektury líbilo nejvíc?


Těch míst je hodně, protože před dětmi mě bavilo hodně cestovat a měla jsem tu možnost. Tak například je to Berlín, Paříž, New York, Singapur měl na mě velký vliv. Ale teď už jezdím spíš do přírody, když mám děti.


8. Jak trávíš svůj volný čas?

Volný čas trávím samozřejmě s rodinou, a potom se věnuji hodně focení. To mě baví, protože když se člověk dívá na jednu věc z různých úhlů, tak ji pokaždé vidí jinak a ten obraz přináší jiný pocit. A taky mě na fotografii baví, že se dají zachytit letmé momenty, které trvají jen chvilku, ale ta emoce se dá zvěčnit fotografií na pořád, a člověk se k ní pak může vracet. A myslím si, že tento můj koníček mi i dost pomáhá rozšiřovat si svoji představivost, což potom skvělé při navrhování.


9. Máš nějaké životní motto?

Těch by asi mohlo být samozřejmě víc, ale snažím si připomínat hlavně to, že když někdo něco chce, tak si hledá způsob, a když někdo něco nechce, tak hledá důvod. A potom ještě jedno, které mám ráda: ,,Nespouštěj svoje oči z hvězd a svoje nohy ze země.“

Video rozhovor najdete na našem instagramu.