• Design & inspirace
  • 24.10.2016
  • 14 zobrazení

Finské zrození grafického betonu

Když vás něco skutečně fascinuje, začnete se o to zajímat. Hledáte informace, chodíte na kurzy a téma poznáváte do hloubky. A pak se klidně může stát, že vaše mysl propojí nové informace s tím, co už znáte, a vy tak objevíte novou technologii, která se rozšíří do celého světa. Zdá se vám to nepravděpodobné? Pak čtěte příběh finského designéra Samuliho Naamanky, který koncem devadesátých let "vynalezl" grafický beton.

Samuli Naamanka vystudoval fyziku, ke které později přidal také interiérový a produktový design. A protože ve Finsku se tento obor bere ze široka a designéři tak mají povědomí také například o urbanismu, zaujalo ho téma betonu. Zajímal se o možnostech jeho povrchové úpravy, což v roce 1997 vyústilo k přihlášce do kurzu na Technické univerzitě v Helsinkách. Právě tady se Samuli dozvěděl o možnosti vymývání betonového povrchu. Začal přemýšlet o tom, jak technologii propojit s tiskem na fólie, což už byl jen krůček od zrození grafického betonu. Následovalo období zkoušení, vymýšlení a ověřování technologie v praxi. Když Samuli se svými kolegy zjistil, že to opravdu funguje, založil společnost Graphic Concrete, která grafický beton navrhuje i dodává. 

A jak to vlastně celé funguje?

Firma si unikátní technologii nechala patentovat a grafický beton, jehož krása spočívá v kontrastu mezi hladkým betonovým povrchem a hrubým vnitřkem, se ve Finsku stala průmyslovou záležitostí. Betonové vzory tady můžete vidět na řadě staveb, mezi které patří veřejné budovy i komerční projekty. Jedním z nich je Ulappa - bytový komplex ve městě Espoo ležícím na jižním pobřeží Finska. Developerem je společnost YIT, která v rámci projektu úzce spolupracovala s městem - to se postaralo o výstavbu infratruktury a veřejného náměstí. Výsledkem je krásné, pohodlné a praktické bydlení blízko moře, což připomíná také "grafická" fasáda s motivem ryb, korýšů a mořských vln, kterou navrhl Aimo Katajamäki. 

Vzdušně koncipované byty jsou vybavené prostornou terasou s dekorativní tabulí z mléčného skla. V nejvyšším patře jsou společné prostory, které zahrnují posilovnu či velkou prádelnu. Rezidenti mohou využívat pro své soukromé akce, jako např. větší rodinné oslavy, i halu a velkou venkovní střešní terasu. Rezervace probíhá jednoduše pomocí online služby YIT Plus

Moře sice nemáme, možnosti, jak pracovat s grafickým betonem ale ano. Moc by se mi líbilo, kdyby společnost YIT podobný projekt jednou představila také u nás.


Autorka článku: Iri Novak

Web blogerky

 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.

Prodejní kancelář

Prodejní kancelář
Zavřít
Odesílám...