• CZ Articles
  • 24.10.2016

Blog: Jak se bydlí ve finském domě.

Vzpomínáte si na návštěvu u výtvarnice Hany Konoly, která žije v Helsinkách ve čtvrti Käpylä? Její bydlení je typicky finské - minimalistické, ale zároveň útulné s důrazem na čistou eleganci, přírodní materiály a osobitý styl. A vybavujete si článeko finské škole ve městě Espoo, ve které je architektura důmyslně propojená se specifickým stylem výuky, a kde školu využívají nejen místní děti, ale celá zdejší komunita? Oba články jste poctili obdivnými komentáři a tak vás jistě potěší, že podobně skvělé věci vznikají také u nás. Finský developer YIT totiž v pražském Hloubětíně buduje novou rezidenční čtvrť Suomi Hloubětín, která všechno zmíněné propojuje v reálný celek.

Finskem inspirovaný projekt zahrnuje bytovky a viladomy, které nabídnou bydlení pro téměř 2000 obyvatel. První etapa Espoo pojmenovaná právě po zmíněném finském městě bude hotová na jaře 2017. Líbí se mi vizualizace i celkový koncept, který počítá s rozvojem a kultivací okolního prostředí. Chystá se školka, park plný zeleně, hřiště a místa ke komunitnímu setkávání. V plánu je také společný prostor pro pěstování zeleniny a bylinek. A samostatnou kapitolou jsou krásné a důmyslně navržené byty od studia ABM architekti

Bytová výstavba se odehrává na ploše bývalého brownfieldu mezi ulicemi Kolbenova, Kbelská a Poděbradská, který má rozlohu více než 9 hektarů. Pro mě má tohle místo kouzelnou atmosféru, protože je jen kousek od charismatické Pragovky, kde se pořádá řada zajímavých akcí. Teď na jaře se tady například odehrál Prague Fashion Market, který přesně vystihl zdejší kreativní atmosféru. Protipólem alternativní scéně bude komerční zóna, která je možná méně romantická, ale o to víc praktická. Sem patří restaurace, obchody a kavárny, které budou v novém bydlení doslova nadosah. Blízko je také knihovna, bazén, pošta, lékarna nebo veterinární klinika. Jak to teď píšu, začíná mi být líto, že už mám o svém bydlení na několik příštích let rozhodnuto. 

Autorka článku: Iri Novak

Web blogerky