• CZ Articles
  • 11.09.2018
  • 4 zobrazení

Říjnové zpřísnění hypoték – koho se dotkne?

Česká národní banka od října 2018 zpřísní pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Banky výrazněji zohlední příjmy žadatele při posuzování, zda mu půjčí peníze na bydlení. Celková výše dluhu by tak od října nově neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. Současně by měl žadatel na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Peníze jsou, ale nové byty chybí

Ceny nemovitostí rostly v Česku loni nejrychleji ze všech zemí EU, a to o 16 %. V průměru se nové byty v Praze na konci letošního prvního pololetí prodávaly meziročně o 24 % dráž a od roku 2015 ceny dokonce vzrostly o téměř 70 %. Za jejich zvýšením stojí růst ekonomiky a přispívá k nim i nízká nezaměstnanost. Lidé chtějí své prostředky investovat do nového bydlení. Nabídka nových bytů však poptávce dlouhodobě neodpovídá. Kvůli zdlouhavému stavebnímu řízení a nedostatku pozemků se výstavba zejména v případě novostaveb v Praze výrazně zpomalila.

Opatření ČNB k ochraně dlužníků

Právě rychlý růst cen nemovitostí společně s rostoucím objemem úvěrů na bydlení vedl ČNB ke zpřísnění poskytování hypoték. V případě zhoršení ekonomického vývoje by se totiž mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se následně dotklo i samotných bank a ekonomické stability. Ceny nového bydlení totiž rostou rychleji než příjmy domácností a dlužníci se stávají zranitelnějšími. Nová opatření tak mají těmto jevům zabránit. Z údajů za loňské 2. pololetí vyplývá, že limit u ročního příjmu by nesplnilo přibližně 8 % žadatelů o úvěr. V případě splátky a měsíčního příjmu podmínce nevyhovovalo zhruba 7 %. Doporučení ČNB bude možné v určitých případech překročit, avšak nejvýše u 5 % úvěrů.

Zpřísňování hypoték už tady bylo

Nejedná se o první zpřísnění podmínek při poskytování hypoték. ČNB podmínky upravila už několikrát. Poprvé na podzim 2016, kdy bankám zakázala poskytovat úvěry na celou hodnotu nemovitosti. V dubnu 2017 ČNB doporučila nepůjčovat nad 90 % ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 %. Takových mohou banky poskytnout jen 15 %. Tato omezení zůstávají s říjnovým zpřísněním stejná. Developer YIT se snaží zájemcům o nové bydlení pomoci a svým klientům je schopen zajistit výhodnější podmínky, kdy k získání hypotéky potřebují jen 10 % vlastních zdrojů, a zbytek obstará banka.

YIT HYPO

Abychom vám usnadnili starosti kolem hypoték, nabízíme vám zcela zdarma pomoc, a to tak, že pro vás připravíme odhady a zajistíme vše potřebné pro hladký průběh financování vaší nemovitosti. Chceme vám co nejvíce usnadnit cestu k vašemu novému bydlení. Naše služba YIT Hypo vám ušetří starosti i čas strávený vyřizováním hypotéky. Nechejte financování vašeho nového bydlení na nás a mějte vše přehledně na jednom místě.

yit hypo