02.05.2018
  • CZ Articles

YIT spolu s předškoláky v Hloubětíně vyráběla hmyzí hotely

Proč je důležité udržovat rozmanitost biologických druhů ve městech a jak přispět k tomu, aby užitečný hmyz a další živočichové v aglomeracích zůstávali – nejen o tom si povídali zástupci developerské společnosti YIT s dětmi z Mateřské školy Nademlejnská v pražském Hloubětíně. Aby své poznatky uplatnili v praxi, vytvořili předškoláci společně s YIT tři hmyzí domečky, které následně instalovali na zahradě školky. Každý den tak mohou pozorovat, jací noví obyvatelé se v nich stačili zabydlet, a dozvídat se, čemu jsou konkrétní živočichové prospěšní.

Děti z MŠ Nademlejnská v Praze 9 se díky YIT mimo jiné dozvěděly, že hmyzí domečky slouží jako útočiště, kam si může hmyz zalézt, naklást larvy a přezimovat. Vytváří tak náhradní prostředí, které včely, škvoři či slunéčka sedmitečná zejména ve městech, tvořených asfaltem a betonem bez dostatečné vegetace, potřebují pro život. „Městské děti se s různými druhy zvířat setkají jen výjimečně nebo při návštěvě ZOO. Nabídku YIT na instalaci hmyzích hotelů a povídání s dětmi jsme proto s radostí přivítali. V rámci ekologické výchovy se tak dozvěděly spoustu zajímavých věcí o hmyzu a potřebě živočichů i rostlin ve městech. Výrobu domečků si mohly navíc samy vyzkoušet, což je moc bavilo. Od té doby nadšeně každý den kontrolují, jak se beruškám a škvorům v jejich nových příbytcích daří,“ říká ředitelka školky Kateřina Vejvodová.

Přeměna krajiny a péče o ni

V důsledku výstavby se krajina výrazně přetváří a ubývá přirozených míst pro život živočichů. Především ve městech je tedy nutné dbát na to, aby z nich různé druhy zvířat a hmyzu zcela nevymizely. Ačkoli se developeři začínají soustředit na revitalizaci dlouhodobě nevyužívaných ploch uvnitř měst a nestaví již v takové míře na tzv. zelené louce, i v tomto případě by měli dbát na vytvoření co nejzelenějšího prostředí a celkovou péči o danou lokalitu z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí. „Podpora biodiverzity je jedním z aspektů, na který se jako environmentálně odpovědný developer soustředíme. Snažíme se, aby naše projekty nebyly pouze energeticky úsporné, ale abychom v jejich okolí vytvořili příjemné prostředí s bohatou zelení a parky. Spolupráce s místními komunitami a edukace dětí v oblasti péče o životní prostředí jde s tímto ruku v ruce. V tomto směru jsme se inspirovali u mateřské společnosti ve Finsku, která se již v několika podobných projektech angažuje, a rozhodli se navázat spolupráci s mateřskou školkou Nademlejnská poblíž našeho rozsáhlého projektu Suomi Hloubětín,“ doplňuje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Souhlasím se zasíláním obchodních sdělení.

Prodejní kancelář

Prodejní kancelář
Zavřít
Odesílám...