• Financování
  • 03.10.2018
  • 422 zobrazení

Jak vybrat úvěr na bydlení?

Vlastní byt nebo dům má své jednoznačné přednosti. Základem je investice do nemovitosti, kterou můžete zhodnotit a případně po nějakém čase prodat.

Nevyužívaný byt můžete také pronajímat. Současné ceny nových bytů nadále rostou – je tedy velmi pravděpodobné, že na takové transakci jedině vyděláte. Peníze uložené v nemovitosti neztrácejí na hodnotě. Koupený byt pro vlastní účely vám dá volnost v úpravách a změnách. Měsíční rozpočet navíc oprostíte o vysoké platby nájmu druhé straně. A do budoucna vám zůstane hodnotný majetek. Vlastnit byt se určitě vyplatí i za podmínek, kdy výši nájmu nahradí stejně vysoká měsíční platba na splátku úvěru.

Informujte se a věnujte čas všem podmínkám

Úvěr na bydlení není běžně vyřizovanou záležitostí. Nenechte se v úvodu udolat odbornými termíny a přemírou dat. O všem se pečlivě informujte a hlavně – nerozhodujte se jen podle výše úrokové sazby.

Dlouhá léta splácení nejsou překážkou

Hypotéka se splatností na 30 let není trvalý a neměnný závazek. Rozložení splátek do více let bude pro vás znamenat pozvolný start. V prvních letech tak budete moci platit splátky přiměřené vašim aktuálním finančním možnostem. V pozdějších letech, kdy vaše děti odrostou či se posunete dál ve vaší kariéře, můžete upravit podmínky splácení podle vašich potřeb nebo úvěr refinancovat.

Start s vlastním kapitálem

Pokud vám rodiče před prahem dospělosti zajistili stavební spoření, jste v ideální situaci. Naspořená částka vám dá velmi dobrý základ a při dostatečné výši vám umožní vyměnit hypotéku za překlenovací úvěr. Lepší podmínky i nižší splátky vám umožní investovat část peněz i do rekonstrukce kuchyně, koupelny nebo do pořízení moderního vybavení.

Schvalovací proces

Každá banka má nastavené vlastní procesy, které se týkají podkladů pro zažádání o úvěr i kritérií pro jeho schválení. Dobře si prostudujte podmínky. Relativně výhodnou úrokovou sazbu vám totiž banka může znepříjemnit dalšími náklady: např. poplatky za vyřízení úvěru, povinnou položkou v pojištění schopnosti splácet či pojištěním nemovitosti.

Doporučujeme, abyste si našli dobrého poradce, který vám pomůže dobře zhodnotit vaše možnosti. Důležité je dopředu si vyhodnotit vaši schopnost splácet úvěr na několik let dopředu. Vaše aktuální situace se může rychle změnit s příchodem dětí či se změnou povolání. Pozitivní změny vám samozřejmě přinesou řadu dalších možností, včetně varianty umořit úvěr předčasně. Nepříjemné změny by vás naproti tomu mohly dostat do spletité situace a výrazně ochromit běžný chod celé rodiny.