• Financování
  • 04.12.2018
  • 464 zobrazení

Porovnání hypoték – podmínky různých bank

Pokud plánujete koupi nového bytu, jako první vás zřejmě napadne, jak vybrat nejvýhodnější hypoteční úvěr, kterým budete své nové bydlení financovat. Vždy však mějte na paměti, že pouze nízká úroková sazba není zárukou nejvýhodnější hypotéky a záleží i na dalších aspektech.

Úroková sazba není vše

Pro výběr správného hypotečního produktu není výše úroku jediným důležitým kritériem. Nemusí být totiž vždy tím nejlepším řešením a často bývá podmíněna dalšími závazky. Může se s ní pojit zřízení a užívání účtu u banky, vystavení kreditní karty, zřízení rizikového či majetkového pojištění. V takových případech je nejlepší si nejprve porovnat, kolik ušetříte na straně jedné a kolik vás to bude stát na straně druhé. „Mnohdy se setkáváme s tím, že si klienti uzavírají pojištění jen proto, aby získali nižší úrokovou sazbu, a přitom mají takové pojištění už dávno sjednané jinde. Je proto nutné vše opravdu pečlivě zvážit. Úspora na úrocích kvůli slevě na sazbě bude totiž vždy značně nižší, než náklady na nepotřebné pojištění,“ upozorňuje hypoteční makléřka Šárka Šánová z Gepard Finance.

Pozor na poplatky

hypotékou jsou navíc často spojeny také nejrůznější poplatky. Extra náklady se tak mohou týkat poplatků za zpracování hypotéky, její správu, čerpání apod. Je proto vždy lepší porovnávat tzv. roční procentní sazbu nákladů neboli RPSN. Ta v sobě zahrnuje nejen úroky, ale i všechny přímo související poplatky. V tomto ohledu se zaměřte zejména na náklady během období fixace – na jeho konci se stejně podmínky většinou mění, dochází k refinancování či mimořádným splátkám.

Kam pro radu?

Pokud chcete mít jistotu, že jste si pro financování svého nového bytu vybrali ten nejvhodnější produkt, obraťte se na zkušeného hypotečního makléře. Banka vám už jen z principu svého fungování žádné srovnání neposkytne. Solidní makléř je naproti tomu objektivní, má smlouvy s různými peněžními ústavy a jeho hlavní prioritou je spokojený klient. Pro financování koupě bytu v novostavbě tak získáte kompletní produktovou nabídku všech bank na jednom místě a ušetříte svůj čas a hlavně peníze.