• Financování
  • 20.11.2018
  • 396 zobrazení

Jak si spočítat výši hypotéky na nové bydlení?

V současné době je kvůli doporučením a nařízením ČNB získání hypotéky na koupi nového bytu podstatně komplikovanější než dříve. Je proto důležité požadavkům bank věnovat náležitou pozornost a předběžně si vše spočítat. Vyvarujete se tak nemilých překvapení a lépe odhadnete, na jak velký úvěr dosáhnete.

Stop 100% hypotékám

Poskytování hypoték je v současné době omezeno doporučením ČNB, na základě něhož by banky neměly poskytovat hypotéky na více než 90 % hodnoty nemovitosti (ukazatel LTV). Omezení se týká také hypoték nad 80 %, kterých mohou banky poskytnout celkově jen 15 %. Pokud byste tedy chtěli koupit byt v hodnotě 3 000 000 Kč, můžete si od banky půjčit nanejvýš 2 400 000 Kč a ze svého musíte pokrýt zbylých 20 % ceny nemovitosti. Existují ale i výjimky. Např. při koupi nového bytu od YIT vám developer pomůže sjednat 90% hypotéku v rámci své bezplatné služby YIT Hypo prostřednictvím svého partnera, hypotečního specialisty Gepard Finance.

Kolik mi banka půjčí?

Výše hypotéky se podle nových pravidel ČNB odvíjí také od předpokládané měsíční splátky a ročního čistého příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by tak neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a současně by mělo být na splátku dluhu vynaloženo maximálně 45 % jeho měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI). Dejme tedy tomu, že je čistý příjem rodiny 35 000 Kč měsíčně. Manželé by tak mohli získat hypotéku maximálně 3 780 000 Kč a výše měsíční splátky by současně nesměla přesáhnout 15 750 Kč.

Od čeho se odvíjí úrok

S hypotékami se samozřejmě pojí úroky a jejich výši zpravidla ovlivňuji různá kritéria. Vedle celkové částky úvěru také např. poměr výše úvěru k hodnotě zajištění, délka fixace zvolené úrokové sazby, konkrétní výběr banky, volitelné služby k hypotéce, výše příjmů, ale i historie v bankovních registrech.