Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Projekty v Kladně
Komerční prostory v Praze
Vánoce jsou obdobím, kdy se rodina sejde u jednoho stolu, rozsvítí se světla a všude kolem panuje atmosféra radosti a lásky. Tyto svátky mají bohatou historii plnou různorodých tradic, které se v současnosti mohou lišit od doby našich prababiček a pradědečků. Podívejme se na to, jak se Vánoce slaví v moderním věku a jak se liší od tradic z minulosti.
Vánoce prošly v průběhu dekád výraznými změnami. 21. století nám nabízí nepřeberné množství materiálních možností, ale otázkou je, zda neztrácíme ze zřetele skutečný význam těchto svátků. Vánoce by i s ohledem na duchovní kořeny spjaté s křesťanstvím měly být především o sounáležitosti a vzájemné lásce.
Přestože nás nyní obklopuje shon a stres spojený s posledními nákupy, není na škodu se zastavit a vrátit se k jednodušším radostem, na něž nelze umístit cenovku. Vánoce nejsou pouze o dárcích, ale také o duševním bohatství, které můžeme sdílet s našimi blízkými. Ať už si nostalgicky připomínáme Vánoce pár století zpátky nebo se soustředíme na ty v dnešní moderní podobě, jádro těchto svátků zůstává neměnné.
Evoluce vánoční atmosféry
Každý národ má své vlastní tradiční zvyky. V našich zemích byly Vánoce v dřívějších dobách například propojeny se zvuky zvonů, které oznamovaly příchod svátků. Silná tradice zpívání koled a společného hraní na hudební nástroje pak dokreslovala unikátní vánoční atmosféru. V rámci rodinného kruhu si lidé více povídali či vyprávěli pohádky. Zlatý hřeb pak v rámci komunity představovala půlnoční mše v kostele.
Dnešní doba nám přináší moderní technologie, které umožňují propojení s rodinou a přáteli i na dálku. Vánoce pak jsou spjaty s každoročními hity v rádiích či filmovými klasikami v televizním vysílání. Od klasických zvyků, k nimž patří lití olova, krájení jablka, házení střevíce či pouštění lodiček z vlašských ořechů, se pomalu upouští. Přetrvávají spíše jen ty, které mají dekorativní účely – jako věšení jmelí, stavění betlémů či zdobení vánočního stromečku.
I stromeček dostal nový kabát
Zdobení vánočních stromků se u nás stalo běžným až v polovině 19. století, kdy k nám tento zvyk pronikl z Německa. Kdysi se používaly ručně vyrobené ozdoby, svíčky nebo sladkosti a sušené ovoce.
Nyní se designové trendy mění téměř každý rok. Umělé stromečky, LED světýlka a koordinovaná barevná schémata v rámci chytré domácnosti dávají modernímu bydlení nový, stylizovaný vzhled. Inspiraci na bydlení nabízí také netradiční vánoční stromky, které například levitují nebo jejich základ tvoří žebřík.
Změny nastaly také ve vánočním menu
Podoba štědrovečerní večeře byla v minulosti spojena s tradičními pokrmy, jako je čočka, hrách, vánočka, bramboračka, rybí polévka, houbový kuba, ryba či zvěřina a samozřejmě cukroví. Lidé se také během dne postili, aby spatřili tzv. zlaté prasátko. Následně s první noční hvězdou zasedli k bohaté tabuli, kdy se před zahájením hodování společně pomodlili.
Dnes jsou na našich stolech k vidění jak tradiční pokrmy, tak i moderní variace přizpůsobené současné gastronomii. Lidé na Vánoce zkoušejí nové recepty, experimentují s pokrmy z jiných zemí a vytvářejí tak své vlastní vánoční tradice na talíři. Mnohé možná překvapí, že smažený kapr s bramborovým salátem, který je na štědrovečerní tabuli téměř v každé české domácnosti, se stal vánočním hitem až v polovině minulého století.
A jak je to s dárky?
Zásadní změnou mezi Vánoci dříve a dnes je patrná komercializace. Dříve byla pozornost věnována převážně symbolickým dárkům, které nesly osobní význam. Často se také vyráběly ručně, jako např. perníčky či šperky. Do 19. století se navíc z drobných pozorností mohly těšit pouze děti, které byly obdarovány oblečením, hračkami či oříšky. Když se tradice rozmohla, ženy se mohly těšit z praktických doplňků do domácnosti (látky, šití apod.), muži pak z dýmek či tabatěrek.
Dnes nás může tížit pocit povinnosti spojený s nekonečným seznamem dárků. Otázky, zda jsme nezapomněli obdarovat všechny a dostatečně, přinesly do svátků jistou míru stresu, která v minulosti neměla tak výrazné místo. Obchodní centra tak praskají pár týdnů před Vánoci ve švech a lidé v kvapu utrácejí tisíce až desetitisíce korun.
Bez ohledu na to, jaké jsou naše osobní tradice, Vánoce zůstávají obdobím trávení času s těmi, které máme rádi. Ať už preferujete tradiční nebo moderní, hlavní je, abyste prožili Vánoce tak, jak vám nejvíce vyhovují – a hlavně v klidu a pohodě.
Za YIT vám přejeme příjemné prožití vánočních svátků v kruhu vašich nejbližších.