BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)
Standard nejlepších postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost výstavby. Jde o nejstarší a v současnosti také o nejrozšířenější certifikaci v oblasti energeticky úsporných a udržitelných budov. Hodnocení BREEAM se zabývá specifikací budovy, jejího designu, konstrukce a užívání.
Brownfield
Nemovitosti, pozemky nebo objekty, které se nacházejí na současném nebo v minulosti zastavěném území, jež není efektivně využívané, je často zanedbané, případně i kontaminované, a bez revitalizace nelze efektivně využívat. Brownfieldy obvykle vznikají jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční i jiné aktivity. YIT preferuje výstavbu na brownfieldech kvůli šetření krajiny.
EPD (Environmental Product Declaration)
„Environmentální prohlášení o produktu“ je nástrojem transparentní deklarace vlastností výrobku zákazníkovi. Slouží k prezentaci skutečných dopadů daného výrobku na životní prostředí, protože zahrnuje soubor měřitelných informací o tomto vlivu v průběhu životního cyklu produktu (např. o spotřebě energií a vody, produkci odpadů, vlivu na změnu klimatu, eutrofizaci, rozrušování ozonové vrstvy apod.). Poskytuje tak zákazníkovi srovnatelné informace, podle kterých může ekologický výrobek preferovat.
ESG (Environment, Social a Corporate Governance)
Pod pojmem Environment se ukrývá kritérium, které zjišťuje dopady společnosti na životní prostředí, snižování uhlíkové stopy společnosti, nakládání s odpady apod. Pod pojmem Social najdeme sociální kritéria, do nichž spadají etická pravidla firmy, respektování zaměstnanců a také podpora zdraví a bezpečnost. Písmeno „G“ (Governance) označuje kritéria odpovědného řízení společnosti a boj proti korupci.
FSC (Forest Stewardship Council)
Certifikační systém lesního hospodaření a zpracovatelského řetězce FSC, který vznikl v roce 1993. Základní myšlenkou organizace FSC je odporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomické obhospodaření lesů.
Modrozelená či měkká infrastruktura
Soubor navržených opatření, která mají za úkol zadržovat dešťovou vodu v místě, snižovat negativní dopady změny klimatu a zajistit tak pro své obyvatele bezpečné a zdravé životní prostředí. Příklady modrozelené infrastruktury v našich projektech jsou zelené střechy nebo zelené stěny, zatravňovací pásy pro venkovní stání vozidel, suché poldry, retenční nádrže, akumulační nádrže, průlehy, travnaté pásy či solitérní stromy.
PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification)
Celosvětově nejrozšířenější systém certifikace lesů, lesního hospodářství a dřevozpracovatelského průmyslu. Jejich společným cílem je podpora odpovědného lesnictví a trvale udržitelného hospodaření v lesích.
PENB (průkaz energetické náročnosti budovy)
Jde o certifikát, který udává, kolik energie daná budova ročně spotřebuje (na vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody nebo osvětlení). Dle energetické náročnosti se stavby dělí do kategorií A (nejlepší) až G (nejhorší).
Recyklovaný beton
Typ betonu, ve kterém je přírodní kamenivo stoprocentně nahrazeno kamenivem recyklovaným, pocházejícím ze stavebního demoličního odpadu. Vhodné použití tohoto betonu je do podkladních konstrukcí, svislých nosných i nenosných stěn.
SBTi (Science Based Targets iniciatives)
Iniciativa tzv. vědecky podložených cílů je výsledkem spolupráce mezi CDP, Organizací spojených národů Global Compact, World Resources Institutem a World Wide Fund for Nature. Od roku 2015 se k iniciativě na stanovení vědecky podloženého cíle v oblasti klimatu připojilo více než 1 000 společností. YIT se k iniciativě zavázala koncem roku 2021 jako první finská společnost.
Uhlíková stopa
Součet všech vypuštěných skleníkových plynů vyjádřený v CO2 ekvivalentech. Uhlíkovou stopu lze rozdělit na přímou a nepřímou. Od roku 2019 se YIT zaměřuje na snižování uhlíkové stopy ve vlastních činnostech a také ve svých projektech. Na základě závazku k SBTi jsme se zavázali do roku 2030 snížit uhlíkovou stopu o 50 %.
Zelená energie
Energie vyrobená výhradně obnovitelnými zdroji (slunce, voda, vítr, biomasa apod.).
Zelené střechy extenzivní a intenzivní
Střechy pokryté půdou a vegetací. Extenzivní zelené střechy nevyžadují příliš velkou údržbu, plní okrasný, případně izolační účel. Intenzivní zelené střechy jsou vhodné pouze pro střechy, které snesou vyšší zatížení, tedy například u teras a odpočinkových zón. Vrstva substrátu je zde vyšší, díky tomu celý systém dokáže velmi účinně zadržovat dešťovou vodu.